با وارد نمودن doi مورد نظر می توانید مستقیما به صفحه مقاله مورد نظر وارد شوید
راهنمای پیدا نمودن doi
تفاوت نشریات علمی-ترویجی و علمی-پژوهشی چیست؟

    مرجع تعیین اعتبار علمی مجله‌های علمی، کمیسیون بررسی نشریات علمی کشور است. بر اساس آیین‌نامه‌های این کمیسیون، دو نوع نشریه علمی تعریف شده است: نشریات علمی- پژوهشی و نشریات علمی-ترویجی.

الف. علمی- پژوهشی:


    هر تولیدی که به دنبال جستجوی حقایق و برای کشف بخشی از معارف و نشر آن در میان مردم و با هدف حل مشکلی یا بیان اندیشه‌ای در موضوعی از موضوعات علمی، از طریق مطالعه‌ای نظام‌مند و برای یافتن روابط اجتماعی میان پدیده‌های طبیعی به دست آید و از دو خصلت اصالت و ابداع برخوردار باشد و نتایج آنها به کاربردها، روش‌ها و مفاهیم و مشاهدات جدید در زمینه علمی با هدف پیشبرد مرزهای علمی و فن‌آوری منجر گردد، «علمی-پژوهشی» قلمداد می‌شود. مخاطبین اصلی این گونه مجلات پژوهشی، اساتید دانشگاه‌ها، دانشجویان دوره‌های دکتری و کارشناسی ارشد، پژوهشگران شاغل در مراکز علمی، تحقیقاتی و تولیدی هستند.


ب.علمی – ترویجی:

    مقالاتی که به ترویج یکی از رشته‌های علوم می پردازد و سطح آگاهی‌ها و دانش خواننده را ارتقاء می‌بخشند و او را با مفاهیم جدید علمی آشنا می‌سازند، مقالات «علمی-ترویجی» خوانده می‌شوند. این گونه مقالات می‌توانند به صورت تألیف و یا ترجمه باشند. اصولاً مقالات ترویجی فقط برای اشاعه دانش بشری و عالمانه کردن آن و جهان پیرامونی آن است و هدف دیگری ندارد. این گونه مجلات، دستاوردهای علمی، فنی و حرفه‌ای آموزنده و جالبی را به زبانی ساده برای افراد دارای تحصیلات دانشگاهی، صنعتگران، مخترعین، مبتکرین و افراد دارای تحصیلات غیرکلاسیک ارائه می‌دهند.

    بی‌تردید، رغبت افراد پزوهشگر برای چاپ مقالات در نشریات علمی-پژوهشی بیشتر از نشریات علمی-ترویجی است. یکی از دلایل این موضوع، تفاوت امتیاز تشویقی نگارش مقاله در این دو نوع نشریه است. همچنین امتیاز ارتقاء و ترفیع سالیانه اساتید هیئت علمی برای مقالات علمی-پژوهشی بیش از علمی-ترویجی است.

Get Article، با فراهم نمودن دسترسی کامل به مهم‌ترین پایگاه‌های داده علمی دنیا، به پژوهشگران حوزه علم و فناوری خدمت‌رسانی می‌کند.
پژوهشگر گرامی، برای استفاده از خدمات سایت، از مرورگر فایرفاکس استفاده کنید.
تایید